Zostań Domem Tymczasowym dla Akity

Podaruj tymczasowe schronienie akicie. Nasza Fundacja bardzo potrzebuje wolontariuszy, którzy są w stanie zapewnić bezdomnym akitom dom tymczasowy (DT).Pilnie potrzebujemy domów tymczasowych w różnych rejonach kraju.

Czym jest DT?

Dom tymczasowy to prywatna osoba lub rodzina pełniąca rolę tymczasowego opiekuna akity i zajmująca się nią do czasu znalezienia jej nowych właścicieli.

Dlaczego DT są tak niezbędne?

Powodów jest bardzo wiele. Oto najważniejsze:

Akita, ze względu na ogromną potrzebę stałego kontaktu z człowiekiem, wyjątkowo źle znosi pobyt w schronisku. Zamyka się w sobie i zupełnie nie reaguje na otaczający ją świat. Ten przepiękny i dostojny pies zmienia się w apatyczne, beznadziejnie smutne zwierzę, nie tylko totalnie nie zainteresowane odwiedzającymi schronisko ludźmi, a wręcz okazujące niezadowolenie z zainteresowania nim. Dlatego, jeśli akita nie zostanie uśpiona z powodu agresji do innych psów, zazwyczaj zostaje już w schronisku przez długie lata. W beznadziejnym smutku i bez szans na adopcję.

Wszystko zmienia się po wyjściu ze schroniska. Nie od razu, oczywiście. Akity, zazwyczaj bardzo nieufne w stosunku do obcych sobie ludzi, potrzebują czasu.
Pobyt w DT pozwoli akicie powrócić do dobrej kondycji tak fizycznej jak i psychicznej. Lepsze jedzenie, spacery i opieka przywrócą jej wspaniały wygląd i zdrowie. Zaś spokój, poczucie bezpieczeństwa i codzienny kontakt z człowiekiem sprawią, że akita znów zacznie się uśmiechać! Wraz z uśmiechem powróci szansa na adopcję – na nowe i szczęśliwe życie.

Akity nie są tzw. łatwymi do prowadzenia psami. Zabranie akity do DT pozwala poznać jej „prawdziwe oblicze”, zaobserwować zachowania i nawyki wynikające z osobniczego charakteru. Poznanie akity zwiększa szansę na udana jej adopcję, bo pozwala trafniej wybrać dla konkretnego psa przyszły dom.

Jak długo akita przebywa w DT?

Tego nie da się dokładnie przewidzieć. Może to być tydzień, ale równie dobrze i miesiąc lub kilka miesięcy. W domu tymczasowym pies przebywa tyle, ile czasu potrzeba na znalezienie mu odpowiedniego domu i udaną adopcję. I takich DT poszukujemy najbardziej.
Bywały jednak też takie sytuacje, kiedy z różnych powodów należało zabrać akitę ze schroniska natychmiast i zaopiekować się nią przez krótszy czas np. do chwili zwolnienia miejsca w hoteliku czy znalezienia transportu.

Na czym polega opieka w DT?

Kolejne pytanie, na które odpowiedź nie jest prosta. Do schroniskowych klatek trafiają przecież akity tak z mieszkań w bloku jak i z kojców czy trzymane na łańcuchu. W każdym przypadku chodzi o zapewnienie psu podstawowej opieki czyli: spokojnego miejsca, kontaktu z człowiekiem i regularnych spacerów. Czasem zachodzi potrzeba pracy z psem, np. nauki chodzenia na smyczy.
Na pewno wymagane jest też zapewnienie podstawowej opieki weterynaryjnej, czyli rutynowe wizyty u weterynarza. Jednak w niektórych przypadkach zachodzi konieczność zapewnienia opieki pooperacyjnej (np. po sterylizacji), czy też leczenia.
Jako Fundacja deklarujemy wsparcie poradami i pomocą przy rozwiązywaniu bieżących problemów.

Co z kosztami utrzymania i opieki weterynaryjnej akity w DT?

Koszty prowadzenia DT to kwestia indywidualna. Oczywiście Fundacja zapewnia pokrycie kosztów utrzymania i opieki weterynaryjnej. Ale będziemy bardzo wdzięczni, jeśli DT wyrazi chęć pokrycia części kosztów w miarę swych możliwości.

Jak zostać domem tymczasowym dla bezdomnej akity?

Jeśli jesteś w stanie zaoferować bezdomnej akicie dom tymczasowy prosimy, skontaktuj się z nami.

Zapoznaj się też koniecznie z treścią umowy wolontariackiej. Jej wzór znajdziesz tutaj.